Etiópia: Šanca pre deti zvyknuté na hlad a prácu

nov 27 2011

Etiópia – oblasť Debre Zeit, asi hodinu cesty od hlavného mesta Addis Abeba. Svitá. Ľudia v jednoduchých domčekoch z dreva, hlinených tehál a trávy sa prebúdzajú. Mnohé deti musia hneď zrána pomôcť doma – zabehnúť kúpiť mlieko alebo nabrať vodu, prípadne sa postarať o zvieratá. Potom ich čaká aj hodina pešo do školy.

Vyučovanie v základnej škole v detskom centre Bishoftu sa začína o ôsmej. Slúži najchudobnejším rodinám v tejto oblasti, ktoré nemajú na to, aby ich deti chodili do školy. V štátnych školách sa síce neplatí školné, ale aj tak treba zaplatiť za školskú uniformu a pomôcky. Pritom podľa jedného z odhadov až 20 percent Etiópčanov nemá ani na jedno poriadne jedlo denne.

V Bishoftu majú deti uniformy, pomôcky a obed zadarmo. Na obed mávajú chlieb, ktorý pečú pracovníci centra a zeleninovú polievku. Zelenina sa pestuje na pozemku vedľa školy a našťastie neďaleko je aj zdroj vody. Do školy chodí takmer 600 detí vo veku od päť od 15 rokov - deti z mnohopočetných rodín i bez súrodencov, deti, ktoré majú rodičov, ale aj polosiroty a siroty, ktoré žijú u príbuzných alebo u susedov.

Učia sa v triedach, kde o zaradení do ročníka nerozhoduje vek. Medzi mladšími sú aj starší, ktorí predtým nemali šancu chodiť do školy. Projekt Bishoftu vznikol v roku 2006 s finančnou podporou z Írska a vedie ho jeho zakladateľ - vyštudovaný sociálny pracovník Bezabih Tolossa.

Projekt sa odvtedy rozrástol a s financiami na zabezpečenie jedla sa rozhodla pomôcť aj Nadácia Integra, ktorá pre tieto deti rozbehla program sponzorstva. Obedy pre deti tak platia aj darcovia zo Slovenska. Do programu zahrnuli aj zdravotnícku starostlivosť. Mnohým chorobám, ktorými deti trpia, sa dá predísť základnými zdravotnými prehliadkami a ošetrením. Zabránilo by sa tak smutným úmrtiam v škole. Stavba kliniky, ktorá má pomôcť pri prevencii a liečbe základných zdravotných problémov detí a ich rodín, sa čiastočne financuje aj zo SlovakAid.

Cez Nadáciu Integra dostávajú darcovia od detí z Bishoftu listy. Spočiatku dosť krátke, keďže deti sa len učia písať. Niektoré píšu vo svojich jazykoch – amharčine alebo oromčine. Oba jazyky sa učia v škole spolu s angličtinou. S jazykmi to majú ťažké – oromčina používa latinku, amharčina je semitský jazyk. Zo začiatku tiež nevedia, o čom by mali písať a ako odpovedať na otázky ľudí zo Slovenska. Spôsob života v Európe je pre nich veľmi vzdialený a nepredstaviteľný.

Škola v Bishoftu končí o štvrtej, najmenšie deti chodia domov po obede. Škola deťom ponúka rôzne ďalšie aktivity – športové ihrisko, vedecký krúžok, dievčenský klub, jazykový krúžok, občiansku i zdravotnícku náuku. Niektoré deti si vtedy robia aj domáce úlohy. Mnohé však často musia po škole ešte pomáhať doma pri práci. Slnko zapadá už okolo pol siedmej a keďže v mnohých domčekoch nemajú elektrinu, do zotmenia musia toho stihnúť naozaj veľa.

Nadácia Integra a združenie Malaika financuje cez program sponzorstva a adopcií na diaľku viacero projektov – okrem Bishoftu v Etiópii, aj Detskú záhradu - domov a školu v kenskom Nairobi, rozbiehajú tiež podporu projektu TAPA v najväčšom slume v Nairobi, v Kibere.

_________________________________________

Článok vyšiel v bulletine Rozvojová pomoc - Jar 2010. Vydáva ho Platforma mimovládnych rozvojových organizácií (MVRO), ktorá je združením právnických osôb - strešnou organizáciou 31 (23 riadnych členov a 8 pozorovateľov) slovenských mimovládnych organizácií, ktoré sa zaoberajú najmä zahraničnou rozvojovou a humanitárnou pomocou.