UNICEF: Boj proti tetanu v Laose

feb 23 2011

Celoslovenskú zbierku na pomoc deťom v rozvojových krajinách Týždeň modrého gombíka UNICEF zrejme netreba predstavovať. Od roku 2005, kedy sa zbierka uskutočnila po prvýkrát, dokázal UNICEF vďaka podpore slovenských darcov pomôcť tisíckam detí v rôznych kútoch sveta. Výťažok z minuloročnej zbierky šiel na dopravu vakcín proti neonatálnemu tetanu a očkovanie v Laose v juhovýchodnej Ázii.

Tetanus, ktorý z vyspelých krajín dávno vymizol, si v menej rozvinutých krajinách ročne zbytočne vyžiada smrť 128-tisíc novorodencov a 30-tisíc matiek. Niežeby spóry tetanu u nás neexistovali, sú všade, ale sme zaočkovaní.

Kto sa raz stretol s tetanom, nezabudne

Tetanu sa niekedy hovorí „choroba z konca sveta“, lebo postihuje tých najchudobnejších, ktorí žijú v zlých hygienických podmienkach a bez prístupu k základnej zdravotnej starostlivosti, ku ktorej patrí aj očkovanie. Ochorenie sa do tela dostáva cez otvorené rany, najmä pri tradičných pôrodoch v domácom prostredí. Začne sa produkovať toxín, ktorý napadne centrálny nervový systém a postihnutý zomiera v krutých bolestiach.

U novorodenca kŕče spôsobia, že nie je schopné sať materské mlieko, bolí ho kontakt so svetlom, zvukom či najmenšie mamino pohladenie. Deti často umierajú strnulo prehnuté dozadu, v najhorších prípadoch im kŕč zlomí chrbticu. „Medicína nepozná krutejšiu smrť. Kto sa raz s tetanom stretol, v živote nezabudne,“ hovorí François Gasse, hlavný odborník UNICEF na problém novorodeneckého a materského tetanu, ktorý pôsobil v Afganistane, Zambii a Rovníkovej Guinei. „Videl som pacienta infikovaného tetanom: pripútaný k nemocničnému lôžku drvil medzi zubami gumenú vložku; najmenší zvuk či svetlo vyvolávali kruté kŕče, ktoré jeho chrbticu vyšponovali do hrozivého oblúku so silou drviacou stavce,“ dodal lekár.

Laos je jednou z najmenej rozvinutých krajín sveta. Má necelých 6 miliónov obyvateľov, každý štvrtý však žije z menej ako jedného dolára na deň. Patrí k 47 krajinám sveta, kde sa novorodenecký a materský tetanus doteraz nepodarilo eliminovať. Aby sa tak stalo, treba zaočkovať 900-tisíc žien v reproduktívnom veku.

Úplná vakcinácia, čiže tri dávky očkovacej látky (tri vakcíny), dokáže ochrániť ženu na 15 rokov a každé jej dieťa v tomto období na najkritickejšie prvé tri mesiace života. Potom treba zaočkovať aj novorodenca. Samotná vakcína je lacná, o čosi vyššie sú náklady na jej dopravu od certifikovaného výrobcu až k očkovanej mamičke alebo novorodencovi.

1 euro = 2 vakcíny

V prepočte na jednu vakcínu však hovoríme o sume 50 centov. Táto suma pokryje náklady na prepravu a úschovu vakcíny pri stabilnej teplote kamkoľvek v hornatom Laose (pešo, autom, na člne, somárovi či na traktore), ale aj organizáciu očkovacej kampane a samotné očkovanie obyvateľov rôznych etník rozptýlených po krajine a tiež následný zber a likvidáciu použitých striekačiek. Je to lacné a dostupné riešenie, ktoré chudobný Laos s nedostatočným prístupom k zdravotnej starostlivosti, výžive či vzdelaniu naozaj potrebuje.

V roku 2009 vyzbieral UNICEF Slovensko viac ako 199-tisíc eur na pokrytie nákladov spojených s očkovaním proti tetanu v Laose. Je to úžasná suma, ale na pokrytie nákladov pre 3 x 900-tisíc vakcín stále nestačí. Jednoduchá rovnica „1 euro = 2 vakcíny“ neobjasní komplexnosť ani precíznosť práce UNICEF, ani nepovie, že pri očkovaní rešpektuje UNICEF kultúrne odlišnosti a prírodné zákony, ani ju zaujímavo nenafotíte ako napríklad novopostavenú školu či deti hrajúce sa s novou loptou. Podstatné však je, že „1 euro = 2 vakcíny“ zachraňuje životy novorodencov a ich matiek.

Anna Beňová, UNICEF Slovensko

_________________________________________

Článok vyšiel v bulletine Rozvojová pomoc - Jar 2010. Vydáva ho Platforma mimovládnych rozvojových organizácií (MVRO), ktorá je združením právnických osôb - strešnou organizáciou 31 (23 riadnych členov a 8 pozorovateľov) slovenských mimovládnych organizácií, ktoré sa zaoberajú najmä zahraničnou rozvojovou a humanitárnou pomocou.