Konal sa Aronnax Apnea Cup 2018

jan 25 2018

V bazéne Fakulty telesnej výchovy a športu UK v Bratislave sa uskutočnil koncom januára 11. ročník pretekov Aronnax Apnea cup 2018.

Preteky štafiet v nádychovom potápaní nesú meno po profesorovi Pierrovi Aronnaxovi, postavy z románu Jula Verna - 20 000 míľ pod morom. V roku 1866 sa objavila zmienka o akomsi morskom netvorovi ohromných rozmerov, ktorý napáda lode. Na výprave, ktorá chcela zistiť viac o tejto príšere, sa zúčastnil aj francúzsky prírodovedec profesor Aronnax. Jeho prítomnosť na palube ponorky však nebola dobrovoľná, bol väzňom kapitána Nema. Výprava bola dlho neúspešná, až raz v noci zbadala posádka svetelnú žiaru vychádzajúcu kúsok od lode. Fregata sa pokúsila tvora prenasledovať a harpúnovať. Zrazu sa však tvor otočil a plával ohromnou rýchlosťou smerom k lodi, s ktorou sa zrazil a posádka spadla do mora...

Čím sú preteky v nádychovom potápaní náročné?
Je to štafeta s desiatimi plavcami, ktorí súťažia v anaeróbnej vytrvalosti. Pláva sa pod vodou na 25 m na jeden nádych a preteky trvajú jednu hodinu. Plavci sa striedajú na opačnej strane bazéna každých 25 m. Vytrvalosť spočíva v schopnosti vykonávať túto činnosť dlhší čas bez zníženia jej efektivity; zároveň sa ukáže schopnosť organizmu odolávať únave počas tejto hodiny.

Preteky sa odštartujú bežným spôsobom - štartovým akustickým signálom. Športovci začínajú plávať z vody bez skoku. Po odraze sa musí plavec potápač dostať pod hladinu. Nesmie sa vynoriť tvárovou časťou hlavy nad hladinu. Môže preplávať ľubovoľne dlhý úsek, ktorý bude násobkom 25 metrov, minimálne však dĺžku bazéna (25 metrov). Keď sa doplávajúci pretekár dotkne rukou steny bazéna, môže pokračovať ďalší člen štafety odrazom od steny.

Poradie či striedanie plavcov potápačov, ako aj dĺžka preplávaných úsekov je na rozhodnutí trénerov alebo samotných pretekárov. Niektoré tímy postavili na štart sedem pretekárov, ktorí sa točili celú hodinu, iné zvolili taktiku, že sa striedali: piati plavci odplávali prvú polhodinu a druhí piati ďalších tridsať minút. V niektorých tímoch boli piati plavci na jednej strane bazéna a piati na druhej a plávali všetci celú hodinu. Víťazom sa stalo družstvo, ktorému sa podarilo preplávať najdlhšiu vzdialenosť za šesťdesiat minút.


Súťažilo sa kategóriách: Amatéri, Masters a Profesionáli
Amatéri, Masters a Profesionáli BiFIN mohli mať len sériové plutvy s maximálnou dĺžkou 77 cm. Najrýchlejšia a najťažšia kategória Profesionáli Mono mala špeciálne monoplutvy používané v súťažnom potápaní.


O pretekároch
V bazéne okrem viacerých súčasných reprezentantov Slovenska v plutvovom plávaní súťažili aj športovci, ktorí boli v minulosti členmi výberov Československa, Slovenska, Česka aj Kanady. Zastúpenie mal aj tím Amphora z Budapešti. Plavci boli súčasní alebo bývalí pretekári v orientačnom potápaní, v plutvovom plávaní, v nádychovom potápaní, v športovom plávaní, v synchronizovanom plávaní, vo vodnom póle či v podvodnom ragby.

Jedenásty ročník pretekov Aronnax Apnea Cup 2018 sa počtom takmer 300 zúčastnených (plavci, tréneri, vedúci, sprevádzajúci, rozhodcovia, technická čata, podporovatelia) zapísal do kroniky slovenského potápania ako dosiaľ najväčšie podujatie. A pretože drvivú väčšinu uvedeného počtu tvorila mládež do 20 rokov, znamená to, že nádychové potápanie má pred sebou budúcnosť.


Výsledky
V kategórii profesionálov s plutvami vyhral tím KVŠ Oceán Bratislava, ktorý zaplával 7 350 m, čo je 294 dĺžok bazéna. Jednu dĺžku bazéna tak zaplávali plavci za 12,24 sekundy.

V najrýchlejšej kategórii s monoplutvami vyhral tím KVŠ BARAKUDA ŠAĽA, ktorý zaplával 8 200 m, čo je 328 dĺžok bazéna. Jednu dĺžku bazéna zaplávali pretekári za 10,97 sekundy; plávali pod vedením Štefana Miku, trénera slovenskej reprezentácie.

Najmladší tím bol Klub športových potápačov Neptún, ktorý nastúpil v najťažšej kategórii s monoplutvami. Najmladší plavec mal 11 rokov a najstarší 16 rokov. Plávali bez jediného predčasného vynorenia a pokorili hranicu 6 km, keď zaplávali 6 025m, čo je 245 dĺžok bazéna. Jednu dĺžku bazéna zaplávali za 14,93 sekundy, za čo ich organizátor pretekov aj ocenil.


Atmosféra
Preteky vynikali úžasnou atmosférou. Ich výborná organizácia umožnila, že každú hodinu nastúpili na štart ďalšie tímy na rozplavbu. Napätie stúpalo tak ako sa menilo priebežné poradie tímov; poradie sa vyhodnocovalo každých 5 minút a dotvárala ho výborná hudba. Veľkú zásluhu na zorganizovaní a úspešnom priebehu pretekov má športový, technický a expedičný inštruktor potápania PaeDr. Korim Robert z Aronnaxu, absolvent Fakulty telesnej výchovy a športu UK v Bratislave a dlhoročný pretekár.

Po skončení tohtoročného jedenásteho ročníka pretekov sa už začalo prihlasovanie tímov na rok 2019.

Viac nájdete na stránke www.aronnax.sk

Autor: Mgr. Peter Senko
Autor je trénerom plutvového plávania
Foto: Ing. Martin Brilla, Dana Duchoslavová, Andrea Kiss

2018 apnea-3836 1
2018 apnea-3891 1
2018 apnea-3894 1
2018 apnea-3844
2018 apnea-3914
2018 apnea-3737 1
2018 apnea-3910
2018 apnea-3933
IMG 2649
IMG 2671 1
Arronax1
2018 apnea-3828 1