Pomáhať núdznym nielen pred Vianocami

dec 2 2013

Prepojiť úspešne módu so sociálnou inklúziou nie je vždy jednoduché. Občianskemu združeniu P(L)UTO sa to podarilo už niekoľko-krát za sebou – zimnou i letnou kampaňou „Šaty robia človeka“. V druhej polovici novembra sa v bratislavskom Starom meste otvorili brány originálneho obchodíku Plutošop na báze sociálneho podniku. A neostalo len pri tom – nasledoval aj predvianočný pluto-blšák!

Občianske združenie P(l)uto ponúklo svojský spôsob sebarealizácie a integrácie znevýhodneným skupinám obyvateľstva – zhotovením módnych doplnkov a šiat práve ľuďmi na okraji záujmu spoločnosti. Idea filantropického projektu sa realizuje vo viacerých líniách – šitie menších výrokov v chránených dielňach a zariadeniach sociálnej starostlivosti dopĺňa hlavný projekt: limitovanú edíciu originálnych dámskych topov, zhotovenú v chránenej dielni Dom svitania v Jakubove – podľa návrhov známeho módneho návrhára Borisa Hanečku.

Pluto-výrobky a produkty chránených dielní
Otvorením Plutošopu na Panskej ulici 13 v Bratislave sa pokračuje v aktivitách z minulého roka. Plánom zakladateliek OZ P(l)uto bolo otvoriť “sociálny podnik”, ktorý by predstavoval priamu pomoc (prácu aj plácu) pre ľudí, ktorí sú ohrození sociálnym vylúčením. Plutošop slúži ako charitatívny obchod s “vintage” módou a 777 kvalitnými knihami aj platňami. V prvom rade však ide o predvianočný predaj produktov z pluto-produkcie a výrobkov z chránených dielní a DSS-iek.

Hoci sa prvý Plutošop otvoril 18. novembra v Bratislave, neznamená to, že aktivity OZ P(l)uto sa sústreďujú len na oblasť Bratislavy. Projekt „Šaty robia človeka“ sa realizuje napríklad v spomínanej chránenej dielni Dom Svitania v Jakubove, ale i v Malackách, Stupave či Žakovciach, teda po celom Slovensku.

Pred Vianocami otvorený i charitatívny Blší trh
Mnohých zaujíma, ako bude naložené s výťažkom z predaja spomínaných Pluto-výrobkov. Predaj zhotovených originálnych topov a ďalších doplnkov poskytne motiváciu a priestor na sebarealizáciu pre klientky z konkrétnych sociálnych zariadení, zároveň zabezpečí financie na pokračovanie projektu. Pre všetkých začlenených ľudí však nie sú dôležité len peniaze, ale i prejav povzbudenia a podpory zo strany zákazníkov. Práve pocit potrebnosti a doležitosti sociálne vylúčeným ľuďom často chýba.

Keďže v zimnom období treba pomáhať ešte viac, rozhodli sa Pluto-aktivistky rozšíriť svoj odvážny plán ešte o ďalšie príbuzné aktivity: V pasáži na Panskej ulici 13 sa popri Plutošope využije na mesiac ďalší priestor – aby šancu dostali viacerí ľuďia naraz. A to konkrétne tvorením prvého charitatívneho blšieho trhu v Bratislave. Návštevníci a návštevníčky si v ňom budú môcť až do 22. decembra zakúpiť originálne vianočné darčeky za symbolickú sumu, zapísať dobré skutky do pluto-zošitkov, zohriať sa za to punčom či čajom, no najmä tak môžu ľudsky i finančne podporiť sociálne znevýhodnených ľudí (ženy bez práce či bez domova, predajkyne zo siete Nota Bene). Viac na: www.ozpluto.sk

Text: Božena Baluchová, Foto: OZ P(l)uto

Kde nájdete Plutošop:

View Larger Map

Pocas krstu Plutosopu-foto Katarina Acelova
Plutosop-prestrihnutie pasky-foto Katarina Acelova
Krstny otec Plutosopu Stefan Chrappa-foto Katarina Acelova
Pred vstupom do Plutosopu na Panskej 13-foto Palo Markovic
priprava na Advent v OZ Pluto
Vzacna navsteva v Plutosope-foto Palo Markovic

Ponuka vzdelávania


Radi publikujete ale nemáte dobrú skúsenosť s inými časopismi? Publikujte články v časopise Prohuman a podcasty na Prohuman AI. Hľadáme práve Vás!