Slovensko má tisíce obetí sexuálneho násilia, projekt Nemlčme! im chce podať pomocnú ruku

nov 20 2013

Odhaduje sa, že na Slovensku dôjde každý rok k tisícom znásilnení, obete sa však na políciu odhodlajú nahlásiť iba desiatky prípadov. Často totiž podľa odborníkov zo strachu pred reakciami okolia znásilnenie nepriznajú. Väčšina z nich tak zostáva často žiť so svojou traumou sama, trápi sa sebaobviňovaním, čo väčšinou vedie k psychickým problémom. Pomocnú ruku chce preto obetiam podať projekt a portál Nemlčme!. Stojí za ním mladá žena, ktorá na vlastnej koži zažila sexuálne násilie a verejne o tomto probléme prehovorila.

Nápad vytvoriť portál pre všetky obete sexuálneho násilia, nielen ženy, nemlcme.sk nosila iniciátorka projektu Dália Gregorová v hlave už roky, svetlo sveta uzrel dnes. Definitívne sa ho rozhodla realizovať po tom, čo o svojej skúsenosti prehovorila verejne a napísala blog. Ten spustil nečakanú odozvu, otvoril diskusiu a vyvolal záujem. „Nečakala som to. Najviac ma prekvapilo a potešilo zároveň, že behom pár dní sa ozvali ďalšie obete sexuálneho násilia a boli ochotné o tom hovoriť. Zrazu som cítila veľkú úľavu. Tento pocit však čoskoro prerástol do pocitu zodpovednosti, pretože z vlastnej skúsenosti viem, aké ťažké je o tom hovoriť s kýmkoľvek, nieto ešte verejne. Pod dojmom spontánnej kladnej reakcie som sa rozhodla, že skúsim pomôcť aj ďalším, ktorí to potrebujú,“ povedala dnes už nastávajúca mamička.

Od krátkych internetových diskusií s priateľmi a známymi, cez množstvo podporných emailov od ľudí bola pomerne rýchla cesta k zriadeniu stránky na Facebook-u a iniciovaniu projektu na filantropickom portáli ĽudiaĽuďom.sk. Ten sa v súčasnosti uchádza o podporu verejnosti, ktorá môže pomôcť jeho realizácii. “Portál a projekt ĽudiaĽuďom.sk je postavený na myšlienke ochoty ľudí nezištne pomáhať. Keď sme sa dozvedeli o iniciatíve pre podporu obetí sexuálneho násilia, ktorá vznikla presne v duchu tejto myšlienky, boli sme radi, že sme jej mohli poskytnúť jedno z prvých útočísk v slovenskom virtuálnom priestore,” priblížil Roland Kyška, výkonný riaditeľ portálu.

K iniciatíve sa od jej vzniku prihlásilo 15 dobrovoľníkov, ktorí pracujú na naplnení jej predstáv. Okrem nich nápad podporili aj ďalší jednotlivci a organizácie, ktoré majú k takýmto snahám blízko. „Násilie nadobúda rôzne formy a sexuálne násilie je jedným z najzraňujúcejších (ak sa to dá vôbec odstupňovať). Preto sme rady/i, že sa našla skupina ľudí s odhodlaním tento temný rozmer našich neverejných životov pomenovať, vysvetliť a podať ruku vo forme empatickej medziľudskej, ale i odbornej pomoci. S iniciátorkou projektu D. Gregorovou sme v úzkom spojení a pripravení poradiť a pomôcť v prvých krokoch a smerovaní iniciatívy, ktorá sa snáď časom pretaví do spoľahlivej a rešpektovanej organizácie,“ uviedla riaditeľa Aliancie žien Mgr. Katarína Farkašová.

Portál pre obete sexuálneho násilia má ambíciu pokryť viaceré aspekty problému. Jeho cieľom je byť nielen miestom prvého kontaktu a podpory pre obete, svedkov a príbuzných, chce tiež poskytovať vstupnú bránu k odbornej pomoci a poskytnúť útočisko komunitnej platforme s cieľom výmeny informácií. Rovnako by mal šíriť osvetu a vytvoriť priestor na poskytnutie hmotnej pomoci znásilneným.

„Podstatnú časť svojej kariéry sa venujem otázkam rozdielov v postavení a prístupe k ženám. Jedným z najkrikľavejších a, žiaľ, v dnešnej slovenskej spoločnosti ešte stále pomerne tabuizovaných a prehliadaných problémov, ktorý súvisí s celospoločenskou paradigmou odlišného vnímania ženského sveta, je násilie na ženách a v rámci neho hlavne sexuálne násilie. Som rada, že sa rýchlo sformoval malý akčný tím a že sa na webe a facebookovej stránke dostavila taká pozitívna odozva na jeho prvé kroky. Dúfam, že sa čoskoro dočkáme prvej verzie portálu a že budú pribúdať ďalšie kroky, aktivity a diskusie vedúce k jednoznačnému odmietnutiu takéhoto konania,“ zhrnula na záver známa aktivistka v oblasti práv žien Oľga Pietruchová.

Ďakujeme, že nám pomáhate podať pomocnú ruku obetiam sexuálneho násilia.