Renesančná budova bývalého mlyna na Hornej ulici v Modre je miestom, kde si možno do 30. júna 2018 pozrieť výstavu fotografií známeho fotografa Vladimíra Čuvalu. Nesie názov O troch anjeloch a mapuje premenu dreva na sochu.
Konkrétne na sochy troch anjelov, ktoré vytvorili z lipového dreva akademickí sochári ‒ manželia Marcela a Viliam Loviškovci. A práve ich tvorbu poňal ako svoj osobný fotografický projekt Vladimír Čuvala. S fotoaparátom sa stal súčasťou ich práce pri zrode anjelov. Jeho fotografie nám odhaľujú pohľad do zákulisia, poctivú prácu sochárov, svetlo, farby, tiene, tvary, vône. Počas šiestich mesiacov – od marca do augusta 2012 – mapoval prerod troch vyše osemdesiatročných líp na troch anjelov. Od odkôrovania dreva až po transport na miesto určenia. Po polroku vznikol v ateliéri manželov Loviškovcov tryptich o rozmeroch 8, 7 a 5 metrov, ktorý je osadený na verejnom priestranstve v dedinke Stožok. Tam, odkiaľ pochádza i lipové drevo. Odkiaľ vzišlo, tam sa i vrátilo v podobe troch sôch. Toto všetko je zachytené asi na tisícke fotografií, z ktorých na výstave návštevník zhliadne trinásť veľkorozmerných. Štrnásta – plagát ‒ predstavuje mozaiku samotných portrétov a zábery z tvorby sôch.
Výstava prezentuje zrod sôch v dvoch líniách. Okrem zachytenia prác na sochách je ďalším objektom fotografií sochár Viliam Loviška. „Jeho tvár presne zapadala do mojej predstavy o fotografovaní tzv. enironmental portraits,“ približuje svoj zámer Vladimír Čuvala. „Chcel som fotografovať človeka v jeho prirodzenom prostredí, ktoré mu je blízke, kde je doma. Niekoho výrazného, no pritom bežného človeka, kto v živote niečo dokázal, kto je profesionál vo svojom odbore. Dôležitá bola iskra v očiach, láska k vytváranej práci, nadšenie a zanietenosť. A to pre mňa ako fotografa zosobňoval akademický sochár Viliam Loviška.“
Fotografie vznikali v popoludňajších a podvečerných hodinách až do západu slnka. Dôvodom bola kvalita svetla. „Fotografovať takýto projekt uprostred dňa by bolo náročné. Ťažko by sa mi bleskami podarilo priblížiť k požadovanej kvalite osvetlenia. Fotografovanie podvečer ponúkalo širokú paletu možností – od fotenia s prirodzeným svetlom až po využitie bleskov.“
Dokázať počas šiestich mesiacoch zachytávať ten istý objekt bez toho, aby sa fotograf opakoval, je naozaj náročné. Vladimírovi Čuvalovi sa to však podarilo. Vznikali zábery s bleskom, bez blesku, s teleobjektívom. Inokedy sa zameral na celok, potom na detail. Dokonca pri fotografovaní splnilo i lešenie určitý cieľ – vytvoril fotografie z vtáčej perspektívy.
Okrem záberov prác na sochách a portrétov Viliama Loviška sú na výstave i fotografie akademickej sochárky Marcely Loviškovej, ktorá sa rovnako zaslúžila o vznik sôch. Aby bola výstava úplná, kurátorka Lea Lovišková sa ju rozhodla dotvoriť netradične – miesto na nej zaujali i frotáže zobraté zo sôch anjelov: „Je to umelecká technika kopírovania reliéfnej štruktúry na papier. Frotáže mapujú dotyk dláta, rezbu na každej soche.“ Návštevník môže obdivovať päť veľkorozmerných obrazov, dva klasickej veľkosti a ďalšie dva, v ktorých je v každom po päť frotáží.
Vladimír Čuvala, pochádza z Modry, kde vyrastal a stále žije. Fotografovať začal v roku 1996. Prvé úspechy zaznamenal na fotografických súťažiach. Jeho portfólio obsahuje snímky pre časopisy, reportážne zábery z výprav po Alpách a do Afriky. Fotografoval prírodu, krajinky, portréty, prispieval do kalendárov i turistických sprievodcov. Postupne rozšíril svoje spektrum aj o stock photography. Dnes sa jeho uverejnené fotografie rátajú na stovky v desiatkach kníh, novín, časopisov, kalendárov. Okrem Slovenska a Česka publikoval aj v ďalekých krajinách, ako Čína, India, Japonsko, Kanada, USA.
Autor: Mária Mišovičová
Autorka je redaktorkou časopisu Prohuman
Foto: Vladimír Čuvala