Prídite na júnovú diskusiu o pomoci Ukrajine po eurovoľbách, 4. júna od 18:00 do 19:00 (online)

jún 4 2024

Zaujíma vás, ako môže výsledok volieb do Európskeho parlamentu (EP) ovplyvniť humanitárnu a rozvojovú pomoc v našom susedstve? Ako zladiť pohľady SR a EÚ na riešenie humanitárnych kríz na svete? A ako do toho zapadá globálne rozvojové vzdelávanie, ktoré nás učí premýšlať v súvislostiach?

Prídite v utorok 4. júna od 18:00 do 19:00 do bratislavského Klubu pod lampou na živú diskusiu z dielne platformy Ambrela, CEEV Živica a Sokratovho inštitútu v spolupráci s časopisom .týždeň a s podporou SR cez SlovakAid. Diskusia sa bude venovať aktuálnej téme ‘Prečo spoločne pokračovať v pomoci Ukrajine aj po eurovoľbách’. Dozviete sa počas nej viac o tom, prečo je dôležité mobilizovať verejnosť k voľbám do EP; ako sa na otázku humanitárnej pomoci susednej Ukrajine a povojnovej obnovy tejto krajiny pozerajú experti a expertky na EÚ; aj aké miesto zastáva téma humanitárnej a rozvojovej pomoci v programoch jednotlivých slovenských kandidátov a kandidátok do EP.

Na otázky moderátorky budú odpovedať diskutujúci, ktorí majú k téme Európskej únie, vzdelávania a pomoci núdznym blízko, a to menovite:
• Martin Poliačik, kandidát na poslanca Európskeho parlamentu za hnutie PS;
• Mária Sliacka, expertka na humanitárnu pomoc, správkyňa Nadácie OPORA;
• Ivana Nemethová, aktivistka, spoluzakladateľka iniciatívy Znepokojené matky;

Diskusia bude prenášaná aj Live cez Facebook a YouTube kanály: Ambrely, Živice a partnerov. Aktívne sa možno do diskusie zapojiť otázkami cez aplikáciu slido použitím kódu: #pomocUA.

Viac o organizátoroch diskusie

Platforma rozvojových organizácií – Ambrela je strešnou organizáciou 30 prevažne mimovládnych organizácií na Slovensku, ktoré sa venujú rozvojovej spolupráci, humanitárnej pomoci, globálnemu vzdelávaniu, trvalo udržateľnému rozvoju doma a/alebo v zahraničí. Aktívne zastupuje ich spoločné záujmy na domácej pôde i v zahraničí, okrem advokácie a budovania kapacít sa venuje aj verejnej informovanosti – zvyšovaniu povedomia o solidarite a Oficiálnej rozvojovej spolupráci (ODA SR).

Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica (CEEV Živica) je občianske združenie, ktoré svojimi projektmi a programami (Sokratov inštitút, Komenského inštitút, Zelená škola atď.) inšpiruje k zmene. Je aktívnou pozorovateľskou organizáciou Ambrely. Od roku 2002 sa venuje aj globálnemu vzdelávaniu. Tím Živice učí ľudí prebrať zodpovednosť za seba a svet, v ktorom žijú, pričom pracuje s vyučujúcimi, učiacimi sa, ale aj širokou verejnosťou.

Táto diskusia je realizovaná vďaka podpore SR cez SlovakAid v rámci projektu ‚Rozvojové vzdelávanie v súvislostiach‘. Viac info o diskutujúcich našej júnovej diskusie, ako aj ďalších aktivitách Ambrely nájdete tu: https://ambrela.org/podujatia/pridite-na-nasu-junovu-diskusiu/