Pozitívnymi príbehmi si ADRA Slovensko pripomína Svetový deň utečencov a utečeniek

jún 30 2018

Uplynulú nedeľu sa návštevníci a návštevníčky Nedeľnej parády v Starej tržnici mohli dozvedieť, ako konkrétne projekt STEP 3 humanitárnej a rozvojovej organizácie ADRA Slovensko podporuje klientky a klientov, ktorí boli nútení opustiť svoje domovy. Vďaka podpore zo strany „adry“ sa títo ľudia snažia začať nový život a postaviť na vlastné nohy v bezpečí u nás – na Slovensku. V Svetový deň utečencov a utečeniek si pripomíname ich príbehy, spoznávame ich kultúry, a tým scitlivujeme verejnosť.

Vždy 20. júna si po celom svete ľudia pripomínajú odvahu a silu všetkých ľudí na úteku – pred vojnou či prenasledovaním. Pri príležitosti Svetového dňa utečencov a utečeniek dostali návštevníci a návštevníčky Nedeľnej parády v bratislavskej Starej tržnici možnosť spoznať prácu pracovníčok mimovládnej organizácie ADRA Slovensko. Tie v rámci projektu STEP 3 s názvom „Integrácia ľudí s medzinárodnou ochranou v SR“, spolufinancovaného Európskou úniou z Fondu pre azyl, migráciu a integráciu (AMIF), realizujú aktivity a iniciatívy na podporu utečencov a utečeniek v SR.

Nájsť si nové uplatnenie v SR

Pracovníčky „adry“ prítomným v nedeľu predstavili projekt STEP 3, v rámci ktorého pracujú s ľuďmi, majúcimi na Slovensku udelenú medzinárodnú ochranu (azyl, doplnková ochrana). V súčasnosti ide o prácu so stodvadsiatimi klientmi a klientkami rôzneho veku a z rôznych kútov sveta, ktorí si pomaly nachádzajú nové uplatnenie v SR.

Nedeľná paráda bola zakončená Dáždnikovým pochodom ulicami hlavného mesta SR. Podujatie organizuje Nadácia Milana Šimečku a Slovenská humanitná rada, pričom sa na programe podujatia podieľali viaceré slovenské mimovládne organizácie vrátane „adry“. Práve ADRA Slovensko v rámci svojho stánku ponúkla chutný a pestrý multikultúrny program pre deti i dospelých.

Pracovníčky spolu s klientmi a klientkami z projektu STEP 3 predstavili „Svetové dezerty“ z Afganistanu, Kamerunu, zo Somálska, Sýrie, ale aj z Moldavska a ďalších krajín. Pre deti mala slovenská ADRA, ktorá deň predtým oslávila svoje 25. výročie existencie, pripravený workshop maľovania na plátené tašky.

Bývalé utečenky a ich príbehy, plné nádeje

Svojou prítomnosťou podujatie podporila aj klientka Zahra, ktorá minulý rok s rodinou získala občianstvo, čo možno považovať za veľký úspech. Táto tínejdžerka sa venuje tancu, chce študovať medicínu, podporuje núdznych na Slovensku. V stánku ADRA v nedeľu okoloidúcim maľovala henou krásne motívy na ruky. Je to naozaj pozitívny príklad, ktorý ukazuje, že podobné integračné projekty majú zmysel. Ďalšia klientka, Larysa z Ukrajiny, zasa hrdo prezentovala svoje povolanie –sprievodcovanie po Bratislave.

Ako vidieť, nešlo iba o verejnú prezentáciu pracovných aktivít, ale o možnosť stretnúť klientov a klientky, ktorí sa snažia začať žiť a pracovať na Slovensku. Ide o skvelú príležitosť, ako možno nenásilnou formou viesť domáce obyvateľstvo k scitlivovaniu voči téme, ktorá často vzbudzuje zbytočne a bezdôvodne rozhorčenie. Návštevníci Nedeľnej parády tak spoznali ľudí, ktorí boli na úteku a teraz majú v SR medzinárodnú ochranu – cez prezentáciu ich kultúry, počúvania ich príbehu, ochutnávky ich jedla. Integračný projekt ADRA Slovensko jasne ukazuje, že tento typ podpory a pomoci má zmysel aj pozitívne výsledky.

Text: Dominika Nagyová, Boba M. Baluchová
Foto: ADRA Slovensko

klienti a klientky s medzinarodnou ochranou v SR pripravili v stanku ADRA Slovensko svetove dezerty
Program Nedeľnej parády bol orientovaný na dospelých i deti
v stanku ADRA Slovensko byvala klientka projektu STEP 3 malovala henou
ochutnavanie Svetovych dezertov v stanku ADRA Slovensko
malovanie henou na ruky v stanku ADRA
klientky a pracovnicky ADRA Slovensko na Nedelnej parade 2018
ADRA Slovensko na Nedelnej parade 2018 - program pre deti
interakcia pracovnicok ADRA Slovensko a verejnosti

Ponuka vzdelávania


Radi publikujete ale nemáte dobrú skúsenosť s inými časopismi? Publikujte články v časopise Prohuman a podcasty na Prohuman AI. Hľadáme práve Vás!